Новини

Деякі питання пенсійного забезпечення державних службовців

Відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року який набув чинності з 1 травня 2016 року пенсії призначаються у разі, якщо:

  • досягнуто пенсійного віку для чоловіків – 62 роки, для жінок – пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
  • до досягнення 62- річного віку право на пенсію за віком мають держслужбовців – чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

 61 рік –  які народилися по 31.12.1954 р;

 61 рік 6 місяців – які народилися з 01.01.1955 по. 31.12.1955 р.;

  • особи мають страховий стаж: чоловіки – 35 років, жінки – 30 років;
  • відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723 від 12.1993 року пенсія не призначалася;
  • на день набрання чинності Законом про державну службу особи обіймають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад держслужбовців, визначених ст. 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України,

або на день набрання чинності Законом про держслужбу особи мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України, незалежно від факту роботи на державній службі станом на 01.05.2016 р.

Розмір пенсії

         Пенсія держслужбовця призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, у розмірі 60 % суми заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, — заробітної плати працюючого держслужбовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

                                   Встановлення відповідності посади

         При визначенні права особи на призначення пенсії згідно із вищевказаним Законом, слід керуватися записами трудової книжки (в необхідних випадках — із додаванням інших документів), установити відповідність посади, яку обіймає особа, до посад держслужби, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» № 3723.

Основним критерієм, який визначає підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді держслужбовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723, є встановлення відповідного рангу згідно з посадою, яку обіймав держслужбовець.

Врахування виплат для обчислення пенсії

Під час визначення заробітку для обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723 та постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. №622 посадовий оклад та надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою посадою, яку обіймав держслужбовець (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).

Інші виплати (крім посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років) враховуються за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від перерв починаючи з 01.05.2016 р. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.

У разі коли на дату звернення за пенсією немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби починаючи з 01.05.2016 р., середньомісячна сума таких виплат визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на наявні місяці роботи починаючи з 01.05.2016 р. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні.

Особам, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад держслужбовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, за їх бажанням розмір виплат (крім посадового окладу, надбавок за ранг і вислугу років) може визначатися в середніх розмірах щодо визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Заробітна плата для обчислення пенсій державним службовцям враховується за довідками про заробітну за формами, затвердженими постановами правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1 та від 04.09.2013 № 15-1 (до внесення змін).