Оголошення

Долучайтеся! Пам’ятник і меморіальну дошку хочуть встановити на честь Софії Малильо

3 грудня виповнилося 93 роки з дня народження однієї з найвидатніших поеток Закарпаття, кавалера ордена Княгині Ольги 3 ст., багатолітнього в’язня сталінських таборів Софії Малильо.

Народилася вона у с. Вишні Верецьки (нині Верхні Ворота) на Воловеччині. Початкову освіту здобула в рідному селі, середню – в українській гімназії м. Модржани в Чехії. У роки Другої світової війни перебувала в Західній Німеччині, після її закінчення повернулася на Закарпаття. 1947-го вступила до Львівського університету, однак уже наступного року її заарештували й згодом засудили за «сприяння міжнародній буржуазії» на 10 літ таборів. Покарання відбувала на Колимі та в Іркутській області (РФ). У 1956-му звільнена з повною реабілітацією. Поновилася у виші й закінчила його, учителювала в сільських школах різних областей по той бік Карпат.

Софія Малильо залишила нам шість глибоко змістовних збірок. Вони мають бути в усіх бібліотеках, але їх немає, як і в продажу – бо видавалися за межами Закарпаття дуже малим накладом. Тому земляки досі не можуть ознайомитися з її творчістю, на якій маємо виховувати в молоді патріотизм, любов до батьківщини та знання історії.

С. Малильо – єдина закарпатка, ім’я якої занесено до книги «Українська жінка у визвольній боротьбі 1940 – 1950 рр.». Донедавна її не було в спілчанських довідниках та літенциклопедіях, і досі вона мало відома. Краян, особливо політв’язнів і репресованих, це болить, тож передали звернення до голови ОДА з проханням увіковічити світлу пам’ять поетеси. Рішенням Верхньоворітської сільради виділена земельна ділянка для встановлення їй пам’ятника перед школою, а мукачівці мають намір повісити на будинку, де вона проживала й де тепер організований «Софіїн двір», меморіальну дошку.

Однак із відповіді департаменту культури ОДА випливає, що кошти на це бюджетом-2019 не передбачено. А для гірського села вони непосильні. Тож звертаємося до громадськості з проханням допомогти зібрати гроші. Для виготовлення пам’ятника у В. Воротах необхідно 60 тис. грн, для меморіальної дошки – 5 тис. грн.

Просимо небайдужих долучитися до збору коштів! Із квитанції про їх перерахунок зробіть копію, на якій вкажіть своє прізвище, ім’я та адресу й перешліть В. Матейкові. Жертводавці будуть указані в книзі «Пам’яті Софії Малильо».

Реквізити для перерахунків у доларах США:

Beneficiary’s:  JSC KREDOBANK Lviv, Ukraine. Банк одержувача: SWIFT: WUCBUA2X.  IBAN UА523253650000026201011279769. Одержувач: Матейко Володимир Іванович, ідент. код: 1400900017.

Реквізити для перерахунків у гривнях: АТ «КРЕДОБАНК», код банку: 325365. № рахунку 26201011279769. Код за ЄДРПОУ або реєстраційний (обліковий) номер платника податків/РНОКПП 1400900017. Отримувач: Матейко Володимир Іванович.

Голова Закарпатської організації політв’язнів і репресованих І. Коршинський,

голова Союзу Українок Закарпаття О. Федорова,

дослідник кримінальної справи і творчості поетеси В. Матейко,

від ЗО Спілки письменників України – В. Густі