Новини

Фестиваль коломийки «Дзвінкі перлини Верховини» скликав друзів

Минулої неділі в черговий раз обласний фестиваль коломийки «Дзвінкі перлини Верховини», який пройшов у Воловці, доводив свою унікальність, що свято примножується народною любов’ю, вписуються в історію культури нашого району й області  його яскраві моменти єднання зусиль і сердець для того, щоб найстаріший жанр народної  пісенності вінчав нашу творчість, аби співалось, танцювалось, гралось на гуслях, цимбалах, як у давнину.

Щораз підмічаємо приємну деталь: у Воловець приїжджає все більше гостей з інших районів краю, а також  із Львівської, Житомирської та інших областей. А це позитивна риса в гармонійності пісенного звучання, сценічного одягу, від якого очі розбігаються. Така ситуація активізує сили і дії учасників художньої самодіяльності нашого району, а також Міжгірщини, Свалявщини, Мукачівщини, Іршавщини, Берегівщини, Ужгородщини, Тячівщини та інших       районів, які цьогоріч прибули на обласний фестиваль. У концертний вінок вплітають свою творчість досвідчені і нові фольклорні колективи, народні музики та юні співаки.

Сторицею повернулися великі старання керівництва району, сільських і селищних голів, працівників культури, комунальної служби, які досягли бажаного ефекту: Воловець в очах численних гостей  став відомішим,    авторитетнішим, гарнішим і привабливішим куточком Карпатського краю.

Наш фестиваль має свою, не схожу на інші, картину. Знайомство з його барвистою та музичною різноманітністю вже вкотре проходить на центральній вулиці Воловця. Переплітаються традиції та сучасність, звичаї та обряди, побут і мистецтво населених пунктів нашого району, утворюючи палатки-візитівки. Саме вони вітають земляків та гостей свята своїм різноманіттям вишитих рушників, старовинними предметами побуту, різнобарвними домотканими доріжками, картинами місцевих художників, витворами з деревини і, звичайно ж, запашними стравами за традиційними рецептами.

З  уміння  і  старання    розкласти рушник до рушника, створюючи кольорові композиції, картину до картини, що передають красу рідного краю, речі старовинного побуту, що вже давно вийшли з вжитку, але дбайливо збережені як пам’ять про минуле наших предків, твори декоративно-прикладного мистецтва  – починалися спільні дії працівників селищних і сільських рад, культосвітніх закладів, щоб підкреслити своє, рідне, зробити палатки гостинними, привабливими, наповненими  мелодіями   троїстих музик.

Кожна палатка-візитівка населеного пункту дивувала чимось особливим. Палатка Воловецької селищної ради знайомила відвідувачів із різноманіттям вишитих рушників, кожен рушник, кожна серветка вишиті різними способами,   в кольорах – червоного в поєднанні з чорним, яскравих і пастельних тонів одинаково чаруючи,  випромінюючи тепло рук їх творців. Подарували позитивні емоції роботи художників, якими переповнена палатка. Ці творін-ня рук і душі мисткинь потопають у квітах, вирощених на городах нашими земляками.

Привертала погляди перехожих палатка, оформлена працівниками Жденіївської селищної ради разом із культосвітніми працівниками. На чільному місці вироби з дерева. Це, в основному, роботи  різьбяра Івана Райчинця, які вже понад десяток літ запрошують нас у царство лісових мешканців.  Палатка Лазівської сільської ради зустрічала гостей свята імпровізованою бабою в традиційному вбранні з веретеном.

Куток знайомства з минулим створили верб’яжці.Тут і куделя, колиска, старовинна одежа, речі побуту наших предків. Продовжити знайомство з ними ми мали можливість у палатках Нижньоворітської, Тишівської, Щербовецької сільських рад. А у палатці Розтоцької сільради глядачі не без цікавості   розглядали ще один історичний експонат – 100-річний бубен, який гарно зберегла завідуюча клубом Г. М. Зуб.

Різнобарв’ям милували око вишиті квітки, рушники, сорочки біласовицьких гукливських, верхньоворітських і абранських майстринь, а скотарчани не тільки представили твори декоративно-прикладного мистецтва, але й власноруч відтворили куточок щедрого лісу з грибами та ягодами.

У кожній палатці відвідувачів гостинно частували запашними стравами, бринзою, яфинівкою, малинівкою та медовухою.

Свято розпочалося урочистою ходою делегацій, які в яскравих різнобарвних костюмах із короваєм, у супроводі музикантів наближались до сцени, що засвідчувало демонстрацію творчих сил, єдності у збереженні та примноженні музичних і пісенних традицій нашого краю. Ведучі фестивалю Любомир Геляс та Тетяна Буцко вітали й представляли кожну делегацію.

Урочисту частину фестивалю розпочали учасники народного ансамблю пісні і танцю «Плай» вокально-хореографічною композицією «Ой зелена Верховина» (керівник І. Щербей, балетмейстер Г. Шекмар), які підкреслили, що коломийка у будь-якій формі збагачує людську душу, звеселяє людей.

Після виступу знаних майстрів коломийки, ведучі запрошують на сцену заступника голови – керівника апарату облдержадміністрації О. В. Петіка, голову постійної комісії обласної ради В. М. Кошелю, консула Генерального  консульства Республіки Угорщина  в м. Ужгород Крістіну Беге, голову Воловецької райдержадміністрації В. Є. Рогову, голову Воловецької       районної ради І. І. Лопіта, воловецького селищного голову  М. А. Попелича, голову обласної громадської організації учасників антитерористичної операції на сході України                І. Ю. Удута.

Учасників свята із фестивалем «Дзвінкі перлини Верховини» привітав заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації О. В. Петік. Промовець передав усім присутнім щирі вітання від голови облдержадміністрації Г. Г. Москаля. Він відзначив, що масовий мистецький захід все більше обростає народною любов’ю, бо тільки він здатний дати нове дихання коломийці, що продовжує жити в душі нашого народу, зібрати троїстих музик, трембітарів, дримбарів, сопілкарів, коломийкарів, фольклорні колективи, щоб заграти, заспівати на весь голос, як співалося в давнину, втілити у мистецтво все те, чим багата наша земля і душа народу. Головна ознака фестивалю – збереження автентичного музичного мистецтва нашого краю, популяризація народної музики, пісні й танцю. Фестиваль – це ще одна можливість насолодитися багатожанровою  гала-виставою. Люди нашого краю, виколисані з маминими співанками,   зацікавлено повертаються до коломийки, вони раді її відродженню, сприймають її із світлими почуттями.

Голова постійної комісії обласної ради В. М. Кошеля, вітаючи учасників фестивалю «Дзвінкі перлини Верховини», передав їм щирі вітання від депутата Верховної Ради М. І. Ланя та депутата обласної ради, нашого земляка Ю. Д. Гуледзи. Побажав  радісного і щасливого дня усім, хто прийшов  на свято. Василь Михайлович відмітив, що Воловеччина багата  обдарованими людьми, які бережуть культурні надбання своїх попередників. Тож і коломийка дістане друге дихання. Він подякував організаторам фестивалю за проведену роботу, побажав успішного святкування.

Голова райдержадміністрації В. Є. Рогова відзначила, що щиро рада бачити всіх на святі – фестивалі коломийки, який Воловеччина проводить уже восьмий раз. Фестиваль покликаний повернути із забуття, відновити й розвинути верховинські традиції і звичаї заради втілення основної мети – відродження і примноження справжнього народного мистецтва нашого верховинського краю, популяризації народної музики, пісні і творів. Керівник району подякувала тим, хто завітав на Воловеччину, щоб сповнити цей святковий день багатим мистецьким розмаїттям та додати творчої енергії. Фестиваль, завдяки таланту його учасників і організаторів, принесе всім масу позитивних емоцій, незабутніх вражень та додасть запального верховинського настрою.

Голова районної ради І. І. Лопіт привітав воловеччан, делегації з інших регіонів краю з приємною подією в культурному житті району, покликаною привернути увагу молоді до народних традицій, відродити коломийку як давній жанр народної пісенності. Промовець згадав наших таланови тих земляків О. Улинця, Л.  Дем’яна, В. Пагирю, які не дали загубитися рідному слову, своєю творчістю прославили нашу маленьку батьківщину. Особливі слова подяки  Іван Ілліч адресував керівникам області, народному депутату України М. І. Ланьо та депутату обласної ради Ю. Д. Гуледзі за особисту підтримку  у проведенні  восьмого фестивалю коломийки «Дзвінкі перлини Верховини».

Воловецький селищний голова М. А. Попелич акцентував увагу на ролі фестивалю, покликаного об’єднати зусилля для збереження  коломийки. У цьому він побажав успіху, добра та здоров’я всім, хто працює задля благородної справи. А голова обласної громадської організації учасників АТО на сході України І. Ю. Удут, продовжуючи попередника, наголосив, щоб ми могли працювати, вчитися й  відпочивати, на сході наш спокій оберігають кращі сини і дочки України. Іван Юрійович запропонував хвилиною мовчання вшанувати світлу пам’ять загиблих за нашу незалежність патріотів.

Ведучі оголосили конкурс на краще виконання коломийки та склад журі, яке оцінюватиме виступи. До складу журі, яке очолив заслужений діяч мистецтв України І. В. Хланта,  ввійшли заступник начальника управління культури ОДА, заслужений працівник культури України І. І. Канюка, директор обласного організаційно-методичного центру культури Г. В. Дрогальчук, балетмейстер Заслуженого академічного Закарпатського народного хору, заслужений працівник культури України М. О. Сачко,викладач Ужгородського державного музичного коледжу ім. Д. Задора, заслужений артист України М. О. Вігула.

Якщо умовно поставити на терези цьогорічну концертну частину і ту, яку ми бачили минулими роками, то на знак рівності важко розраховувати. У якості і майстерності планка була значно вищою. Маємо приємну нагоду похвалитися стабільністю народних колективів районного будинку культури та окремих його виконавців, помітним зростанням їх виконавської майстерності, високою  кваліфікацією молодих зірок народної пісні й естради. У той же час радують виступи сільських аматорів сцени. Це щастя бачити і чути їх.

На славу коломийці виконувався кожен номер самодіяльності. Приємно, що приїхали підтримати дух фестивалю коломийки, піднести авторитет театралізованого дійства самодіяльні артисти Міжгірщини, Свалявщини, Виноградівщини, Рахівщини, Берегівщини, Іршавщини, Хустщини, Ужгородщини та інших районів нашого краю.

Після виступу гостей, сцену знову заполонили фольклорні колективи Воловеччини. Майстерні виступи народного вокального тріо „Едельвейс”,  дитячого вокального ансамблю „Перлинки” Воловецької ДШМ, солістки Вікторії Сличко, троїстих музик ра-йонного будинку культури, Скотарського,  Біласовиці, Завадки, жіночого вокального ансамблю Нижньоворітської дитячої музичної школи, фольклорного ансамблю „Веречанка” з  В. Воріт та інших – переконливе свідчення того, що народна творчість Верховини у такому варіанті, як коломийка – невмируща, бо в ній закладено потенціал, який не розгадати. Коломийка – духовний супровід у житті багатьох поколінь і нинішнього в тому числі.

Одностайним захопленням, радісними вигуками цілком заслужено зустрічали воловеччани і гості фольклорний колектив „Чіп” із Володарськ-Волинського районного будинку культури Житомирської області. Спілкування з веселими, жартівливими, голосистими поліщуками, які  вирізнялися серед інших  солом’яними брилями й козацькими червоними шароварами, було захоплюючим і нестандартним. Високопрофесійною грою, оригінальним виконанням поліських народних пісень артисти заслужили любов і симпатію усіх без винятку присутніх. Хай завжди несуть радість співучі хлопці поліської землі.

Динамічно, чітко спланований фестиваль продовжив фольк-гурт „Фіглярі” з м. Сколе Львівської області (керівник В. Крушельницький). Завершальним акордом його виступу був музичний твір „Українське намисто” – символ єдності України.

Щедрими оплесками дякувала публіка музичному гурту „Гудацька тайстра” з Ужгорода. Виступи артистів приковували увагу присутніх та зривали гучні аплодисменти.

Ведучі для оголошення підсумків конкурсу на краще виконання коломийки запрошують голову журі І. В. Хланту, який повідомив, що члени авторитетного журі одноголосно лауреатом фестивалю визнало фольклорний колектив „Молоді Волохи” Новоселицького будинку культури з Виноградівщини. Йому вручено Диплом третього ступеня. Лауреата фестивалю троїстих музик Приборжавського будинку культури Іршавського району нагороджено Дипломом другого ступеня  Лауреату фестивалю  фольклорному колективу Міжгірського будинку культури вручено Диплом першого ступеня.

Затим концерт продовжив закарпатський співак, учасник телепроекту „Голос країни” Іван Пилипець. Наш гість родом із Хустщини, закінчив Київський Національний університет культури і мистецтв, зараз здобуває другу вищу освіту за спеціальністю режисер естради і масових свят. Своїм виступом талановитий артист утримав до пізнього вечора зацікавлених глядачів, які оплесками і вигуками висловлювали задоволення від побаченого і почутого.

Учасникам фестивалю пощастило бути глядачами і суддями виступу рок-гурту „Рокаш” із Мукачева. Колектив – лауреат фестивалю „Червона рута”. Більшість його пісень – закарпатським говором. Артисти злилися з публікою в єдиному пориві, щоб зробити цей день незабутнім.

Фестиваль, який закінчився пізно ввечері, завершився святковим феєрверком. Свято коломийки вдалося на славу, з якої б точки зору його не розглядати. Головне, що для людей день 23 липня став святом відпочинку. Під чистим небом, на свіжому повітрі у лоні музики й пісень за гостинними столами із смачними наїдками і напоями, з дитячими ласощами відпочивали і дорослі, і малі. Їх численні погляди, усміхнені обличчя відображали те, що було в них на душі – радість та задоволення.

Окремо варто згадати працівників ресторану “Едельвейс”, райспоживтовариства, кафетеріїв, їх власників,  підприємців, кухарів, які з високою відповідальністю поставилися до організації торгівлі і громадського харчування. Вони гостинно відкрили двері усіх закладів, наметів, гідно витримали іспит, передбачивши усе до дрібниць.

І, на кінець,  подякуймо Господу Богу, що подарував нам погожу літню днину.

Подбали про чистий і затишний Воловець працівники КП “Воловецький селищний “Водоканалсервіс”, котрі вже у понеділок зранку взялися до прибирання й оперативно його завершили.

А вже 12 серпня воловеччан та гостей району організатори запрошують знову зустрітися на фестивалі “Цімбор-фест-2017”, який проходитиме на Верецькому перевалі.

О. Бігарій