Новини

Розвиток регіону українських Карпат: від намірів до чіткого плану дій

Про це 12 серпня цього року йшлося на засіданні круглого столу з обговорення та напрацювання пропозицій щодо перспектив розвитку гірських територій українських Карпат у контексті підготовки Державної програми розвитку регіону українських Карпат на 2020-2022 роки. Відповідно до Указу Президента № 543/2019» «Про розвиток регіону українських Карпат».

У засіданні взяв участь в.п.голови районної ради Повідайчик Віктор Іванович.

Передбачається проведення 4 регіональних круглих столів у Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Закарпатській областях та підсумковий у м. Києві з тим, аби узгодити План заходів із розвитку цих територій.
Організатори круглих столів ‒ Українська асоціація районних та обласних рад, яка впроваджує проект «Сталий розвиток українських Карпат» у партнерстві з Мінрегіоном та Посольством Республіки Польща.

Участь у заході взяв перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України В’ячеслав Негода, який перебуває на Закарпатті з робочим візитом, а також голова облдержадміністрації Ігор Бондаренко та його помічник Сергій Гайдай, голова обласної ради Михайло Рівіс, депутати облради ‒ Денис Ман, Ірина Мацепура, Андрій Шекета, директор КП Агентство регіонального розвитку транскордонного співробітництва «Закарпаття» Закарпатської облради Михайло Данканич, керівники окремих районних рад і райдержадміністрацій, представники підприємництва, науковці, експерти та ін.

Мета проекту і результатом його виконання є створення передумов для конкурентоспроможного, добре сполученого, безпечного та екологічно чистого регіону з високим рівнем життя та добросусідськими стосунками між людьми. Досягти її можна шляхом формування пропозицій від центральних і місцевих органів виконавчої та самоврядної влади та експертів.

У своїй промові Михайло Рівіс наголосив, що задум про напрацювання такого важливого документу щодо розбудови гірських територій був ініційований на Форумі місцевого розвитку, який проходив у Трускавці Львівської області і був підтриманий В’ячеславом Негодою, за що йому щира подяка від краян. Водночас керівництво та депутатський корпус Закарпаття, скориставшись можливостями транскордонного співробітництва, почали порушувати це питання перед партнерськими регіонами сусідніх європейських країн для того, аби гірські території мали шанс брати участь у програмах розвитку Євросоюзу та отримувати його фінансову підтримку. Іншими словами, – наголосив М.Рівіс, – ми на регіональних рівнях шукаємо можливості, ресурси, інструменти, щоб зробити гірські території привабливими для економіки, бізнесу, туризму, інвестицій і комфортними для життя людей. Сьогодні є нагода надати комплексне бачення розвитку цих територій до уряду, що дасть змогу вписати рядок про їх фінансову підтримку у головний фінансовий документ України, створивши відповідну Державну програму. За словами Михайла Рівіса така програма допоможе повернути наших заробітчан у родини і дасть їм можливість працювати на рідній землі.

Відтак детально і фахово про перспективи розвитку гірських територій українських Карпат в контексті підготовки Державної програми розвитку регіону українських Карпат на 2020-2022 рр. розповів урядовець В’ячеслав Негода. Він наголосив, що йдеться про найбільший мікрорегіон України, до якого входять 4 області, де проживає майже один мільйон осіб. Для його розвитку необхідно затвердити Державну програму, з якою відтак можна буде долучитись до ресурсів Євросоюзу. У ній мають бути відображені такі пріоритети як забезпечення просторового розвитку регіонів, інвестиційна привабливість, розвиток традиційних і найбільш перспективних видів господарської діяльності, відновлення лісів, оптимізація структури ландшафтів, реалізація економічних проектів, створення кластерів, а також екологічна безпека регіонів, підтримка історико-культурної спадщини, традиційних ремесел тощо. На чільному у місці – розвиток транспортної і інформаційної інфраструктури. Пріоритетні завдання розвитку гірських територій мають бути чітко визначені у кожній регіональній стратегії розвитку та у планах заходів з їх реалізації.

Своє бачення про завдання та Заходи щодо розвитку гірських територій Закарпаття в рамках Державної програми розвитку регіону українських Карпат на 2020-2022 рр. презентували начальник головного управління регіонального розвитку Директорату регіонального розвитку Мінрегіону Алла Кінщак і директор департаменту економічного розвитку та торгівлі Закарпатської ОДА, депутат облради Денис Ман. Після чого вносились пропозиції із залу.

Відтак Андрій Шекета у своєму виступі означив питання збереження довкілля в умовах реалізації потенціалу карпатського регіону та завдання для уряду й регіональної влади. А Михайло Данканич порушив питання системи координації та систематизації залучення МТД та інших видів грантової допомоги для Закарпаття.

Депутат облради, директор ТОВ «ВГСМ» Ірина Мацепура розповіла про проблеми і стан розвитку лісової промисловості на гірських територіях.
Усі слушні ініціативи сьогоднішнього обговорення Плану заходів розвитку гірських територій українських Карпат, Мінрегіон опрацює та винесе на широке обговорення.

Виконавчий апарат обласної ради