Діяльність ради, Новини

В центрі уваги – питання збереження гірських районів

25 лютого 2016 року офіційна делегація від Воловеччини у складі голови Воловецької районної ради Лопіта І.І., заступника голови ради Повідайчика В.І., Нижньоворітського сільського голови Рябінчака М.М. та Верхньоворітскього сільського голови Григи І.І. взяла участь у Карпатському форумі народовладдя, який проходив у селищі Верховина Івано-Франківської області.

Основне питання порядку денного форуму – «Про збереження гірських районів під час проведення децентралізації державної влади та адміністративно-територіальної реформи в Україні і перспективи розвитку Карпатського регіону».

В роботі Карпатського форуму народовладдя взяли участь народний депутат України І.П.Рибак, голова Чернівецької обласної ради та заступник голови Івано-Франківської обласної ради, а також делегації з гірських районів Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Чернівецької областей.

Керівники представницьких органів місцевого самоврядування гірських регіонів висловили занепокоєння однобоким підходом та єдиною, невиправданою, схемою проведення адміністративно-територіальної реформи в Україні.  Учасники форуму акцентували на необхідності консолідувати зусилля для збереження гірських районів як адміністративно-територіальних одиниць під час децентралізації влади та реформаторських процесів, адже в гірських населених пунктах України проживає близько 1 млн. 300 тис. громадян.

В обговоренні основного питання порядку денного взяли участь народний депутат Іван Петрович Рибак, голова Чернівецької обласної ради Мунтян Іван Миколайович, заступник голови Івано-Франківської обласної ради Галабала Ольга Юріївна, голова Воловецької районної ради Лопіт Іван Ілліч, голова Верховинської районної ради Шкіндюк Іван Юрійович,  голова Путивльської районної ради Шевчук Микола Михайлович, старший науковий співробітник відділення “Гуцульщина” НДІ українознавства Міністерства освіти і науки України Зеленчук Іван Михайлович.

Виступаючи на форумі, голова Воловецької районної ради відзначив, що для підвищення ефективності соціально-економічного розвитку гірських  територій України актуальне значення має узагальнення і застосування на практиці досвіду гірської політики країн Європейського Союзу, адже спеціальний статус і спеціальний режим інвестування мають гірські населені пункти цілого ряду Європейських країн. У їх практиці давно сформувалося та застосовується розуміння гірської політики як інструменту найбільш повної реалізації соціально-економічних проблем населення, яке проживає в гірських районах. Це, зокрема, закладено у «Європейській хартії гірських регіонів», ухваленій Третьою Європейською конференцією гірських районів, а згодом затвердженій рішенням Парламентської асамблеї Європейської комісії та Конгресом місцевих і регіональних влад Ради Європи, а також Комітетом регіонів ЄС. Крім того, на конференції сторін Карпатської конвенції підписаний Протокол про стале управління лісами та сталий туризм у рамках Карпатської конвенції, прийнято Міністерську декларацію про охорону та сталий розвиток Карпат, прийнято програми «Карпатський простір», «Альпійський простір» і т.д. Отже, скориставшись європейським досвідом, можна, не гаючи часу, переходити до конкретних кроків реалізації гірської політики в Україні, розробляти і впроваджувати свою адаптовану гірську політику з огляду на особливості наших гірських територій, потреби екологічної та соціальної безпеки населення, яке там проживає, враховувати специфіку гірських районів під час проведення децентралізації влади.

Форум затвердив склад робочої групи, яка займатиметься питаннями збереження гірських районів під час проведення децентралізації державної влади та адміністративно-територіальної реформи в Україні, перспектив розвитку Карпатського регіону, до якої увійшов і голова Воловецької районної ради. За пропозицією Лопіта І.І. до робочої групи буде залучено також працівників-фахівців з традиційних для гірських районів лісової та лісопереробної галузей, з питань тваринництва, зокрема вівчарства, відродження традиційних народних промислів та ремесел горян, виготовлення екологічно чистої продукції та розливу мінеральних вод, з розвитку туризму і екологічної безпеки,  інвентаризації земель і т.д.

Підсумком роботи Карпатського Форуму стало Звернення до Президента України Петра Порошенка, Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, Верховної Ради України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, народних депутатів України, яким горяни довірили представляти їх інтереси у законодавчому органі України, щодо збереження гірських районів як адміністративно-територіальних одиниць. Крім того, народний депутат України Рибак І.П. запевнив, що зініціює парламентські слухання на дану тематику.

 

 

 20160225_115705