Новини

Вічна пам”ять героям Карпатської України

Холодним і вітряним видався цей день на височині Верецького перевалу, де фашисти у таку ж негоду роздягнених, побитих й замор­дованих молодих патріотів-січовиків вели на розстріл.

З нагоди 78-ї річниці Карпатської України, аби вшанувати світлу пам’ять полеглих героїв – карпатських січовиків, розстріляних тут да­лекого березня 1939 року на межі Закарпатсь­кої та Львівської областей, прийшли пред­ставники райдержадміністрації, райради, депутати районної ради, сільські голови, школярі Верб’язької ЗОШ І-ІІ ступенів, мешканці Завадки, Верб’яжа, Воловця. В історії кожного народу є місцевості, яким випала доля стати символами його нескореності, незламності духу, могутнього цілеспрямованого поступу на шляху до свого суверенного утвердження і розвитку.

Для нас, закарпатців, такими священними куточками рідного краю є Красне поле у ма­льовничій притисянській долині поблизу Хуста та Верецький перевал, де й відбулося вшанування пам’яті невинно убієнних патрі­отів.

Тут навесні 1939 року пролилася кров мужніх оборонців нашого краю. Трагічні і вод­ночас героїчні події, які відбулися 78 років тому, для нас, сучасників, як і для нашої країни, були й залишаються близькими, рідними і пам’ят­ними.

Уже в котрий раз події 78-річної давнини гур­тують нас в місцях, скроплених кров’ю кра­щих синів українського народу, цвітом ук­раїнської нації середини 20-го століття, котрі віддали своє життя за майбутнє Вітчизни, з вірою, що вона стане самостійною, суверен­ною європейською державою. Сімдесят вісім років нас відділяють від того часу, коли 14 березня 1939 року отець Августин Волошин проголосив державну незалежність Карпатсь­кої України. Закарпатські українці, забувши про традиційні суперечки між народовцями і русо­філами, згуртувалися в єдину монолітну силу. Погано озброєні й недосвідчені юнаки, в тому числі з Галичини і Волині пішли на ворога – угорських гонведів. Та сили були нерівні – 18 березня припинили опір останні захисники дер­жави.

Трагічна доля очікувала багатьох героїв Карпатської України не тільки на полі бою під Хустом. Знесилених і поранених мордували, кидали у в’язниці, страчували в різних куточ­ках нашого краю. Розстрілювали січовиків і на Верецькому перевалі.

Безперечно, явище Карпатської України та її героїчного воїнства – «Карпатської Січі» є справді унікальним у світовій історії. Тож 78-му річницю тих славетних подій усе суспіль­ство зустрічає з глибокою шаною і визнанням героїзму захисників Срібної Землі – Карпатсь­кої України, справжніх провісників Української державності, її соборності та незалежності. Слава, честь і гордість січового стрілецтва Карпатської України полягає в тому, що вони виявили істинний патріотизм, громадянську мужність і військове завзяття у нерівній битві з угорськими гонведами.

Ми, вдячні нащадки, низько вклоняємося світлій пам’яті героїв Карпатської України, їх беззавітній мужності, вірності ідеалам не­залежності і соборності.

Учасники поминального мітингу вшанували світлу пам’ять полеглих за незалежність краю квітами та запаленими лампадками, які по­клали до місця їх вічного спочинку.

Фрагменти трагічних історичних подій березня 1939 року у своїх виступах згадали заступник голови районної ради В. І. Повідайчик, заступник голови райдержадміністрації І. В. Сличко, місцевий житель Ю. І. Зюзя, який про ці березневі події знає із розповіді батька, та вчитель Верб’язької ЗОШ І-ІІ ступенів Н. Ю. Грига. Вони відзначали, що не довго існувала нова держава, невдовзі її окупували фа­шистські загарбники. Супроти них виступили молоді патріоти з «Карпатської Січі» – воєнізо­ваного формування молодої держави. Та сили були нерівні… Трагічною виявилася доля обо­ронців Карпатської України – їхні тіла ще довго несла течія весняної Тиси.

Вічним сном сплять Герої. їхня свята кров зросила карпатську землю і глибоко влилась в серця українців.

За невинно убієнними патріотами на Верець­кому перевалі настоятель Верб’язького греко-католицького храму Преображення Господнього Василь Купар провів поминальну панахиду.

На відзначення 78-ї річниці з дня проголо­шення незалежності Карпатської України на кладовищі в с. Верхні Ворта земляки також – поклали вінки і свічки до могили депутата Сойму Карпатської України Івана Григи.

Могилам – честь, полеглим-слава!

Й. Бігарій

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA