Новини

З нагоди Дня Конституції

У рамках заходів з нагоди відзначення 21-ї річниці Конституції України та з метою консолідації суспільства навколо цієї знаменної події у читальному залі центральної районної бібліотеки відбулося засідання круглого столу на тему „Конституція України – оберіг державності    і    демократії”. У його роботі взяли участь заступник голови  районної ради В. І. Повідайчик, завідувач юридичного сектора  апарату райдержадміністрації В. В. Савчин, правознавець   О. І. Повідайчик,    райвійськком В. І. Комар, працівники правоохоронних органів, Воловецького відділу Мукачівської місцевої прокуратури, культпрацівники, представники громадськості та ін.

Із Днем Конституції України учасників засідання круглого столу  привітав заступник голови районної ради В. І. Повідайчик. Промовець відзначив, що Конституція України,  21-у річницю якої ми святкуємо 28 червня, стала результатом багатовікового державотворення та самоствердження України. Вона увібрала в себе досягнення вітчизняної й світової конституційної науки та практики конституційного будівництва, викристалізувала національну ідею, відобразила ментальність, традиції та волю українського народу. Прийняття Конституції стало   воістину історичною подією, яка створила   якісно  нову ситуацію в легалізації державного суверенітету і незалежності України, призвела до закріплення на найвищому нормативно-правовому рівні законності політичної влади. Роки, що пройшли відтоді, підтвердили її соціально-політичну і юридичну цінність як Основного Закону Української держави і її народу.

Завершуючи свій виступ,   В. І. Повідайчик запропонував вшанувати хвилиною мовчання  пам’ять передчасно померлого   нашого земляка    І. В. Панасовича, учасника  антитерористичній операції на сході нашої держави.

Державний реєстратор Воловецької селищної ради М. М. Курах, продовжуючи розмову, наголосив, що Україна свого часу створила першу європейську конституцію – „Пакти й Конституції” Пилипа Орлика. Цей документ було прийнято у м. Бендерах 5 квітня 1710 року. Документ унікальний не лише через сам факт його існування, а й через своє змістовне наповнення. Він обмежував гетьманські прерогативи та проголошував  політичне і церковне відокремлення України від Росії. Цей документ на десятки років випередив розвиток західноєвропейської правової думки, заклавши демократичне підгрунтя в процесі українського державотворення.

Як відзначалося у виступах учасників круглого столу, вагомий внесок у розвиток українського конституціоналізму зробили Універсали Центральної Ради. Якщо І, ІІ та ІІІ Універсали виходили з того, що Україна – це автономія  у складі федеративної Росії, то ІV Універсал, прийнятий 22 січня 1918 року, офіційно проголошував незалежність Республіки. 29 квітня 1918 року Центральною Радою було ухвалено проект Конституції Української  Народної Республіки і обрано Михайла Грушевського Президентом УНР. Через історичні обставини ця Конституція так і не набула чинності.

Продовжуючи попередників, правознавець О. І. Повідайчик наголосив, що початок невтішному конституційному процесу було офіційно покладено Декларацією про державний суверенітет України, що був проголошений Верховною Радою України 16 липня 1990 року. 24 жовтня 1990 року Верховна Рада України прийняла постанову „Про Комісію з розробки нової Конституції Української РСР”. Комісія підготувала Концепцію нової Конституції, що була ухвалена Верховною Радою 19 липня 1991 року, а також схвалена Всеукраїнським референдумом, що відбувся 1 грудя того ж року. Підготовлена комісією Концепція стала основою для підготування нової Конституції України. Невдовзі після цього конституційний процес загальмувався через початок виборів до Верховної Ради України, а потім – через вибори Президента України.

Кінцевий текст Конституції був прийнятий Верховною Радою України 28 червня 1996 року.  Учасники засідання круглого столу директор районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Н. М. Пазюк, прокурор Воловецького відділу Мукачівської місцевої прокуратури М. М. Козар, завідувач юридичного сектора апарату райдержадміністрації В. В. Савчин відзначали, що Конституція 1996 року стала першою Конституцією незалежної України, вона є продовженням багатовікових конституційно-правових традицій українського народу. З прийняттям Конституції були окреслені базові координати та орієнтири, сукупність громадянських цінностей – все те, що формує політико-економічну систему. Окреслено відносини держави та громадян, їх права й взаємні  обов’язки, встановлені межі втручання держави в життя суспільства та окремої особистості.

Прийняття Конституції внесло стабільність в політичне життя українського суспільства, законодавчо розмежувало права й обов’язки гілок влади, політичних партій і громадських організацій. Прийняття демократичної по своєму характеру Конституції укріпило міжнародний авторитет України.

Розмова, яка проходила зацікавлено, засвідчила, що Конституція України – оберіг державності й демократії.

На закінчення засідання круглого столу його учасники виконали Гімн України.

Й. Бігарій