Новини

Закарпаття стало першим регіоном країни, який отримуватиме гранти ЄС без посередників

Закарпаття реалізуватиме новий масштабний проект із залучення іноземних інвестицій завдяки створеному спільно з угорцями Європейського об’єднання територіального співробітництва «Тиса» (EGTC). Про це голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко домовився з головою загальних зборів Саболч-Сатмар-Березької області Оскаром Шестаком ще в травні цього року. Сьогодні депутатський корпус облради одноголосно схвалив проект рішення «Про Європейське об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю «Тиса». Три тижні тому згоду надали й депутати загальних зборів Саболч-Сатмар-Березької області (Угорщина).

В Європейському Союзі Угорщина була першою країною, де прийняли закон, що регулює цей новий вид співпраці, і має значний досвід у цьому питанні. З часу заснування на теренах ЄС у 2007 році першого EGTC створено й успішно діють 55 об’єднань, з яких в Угорщині або за її участі – 22 об’єднання. Об’єднання, що мають учасників з Угорщини, вже реалізували 78 проектів, сумарна вартість яких складає приблизно 19 мільйонів євро.

Центр співпраці із Закарпаттям дозволить динамічніше розвивати стосунки регіонів, узгоджувати позиції щодо співпраці у контексті формування нових європейських проектів, передусім залучення грантів у інфраструктуру і Закарпаття, туризм, охорону навколишнього середовища, збереження культурної спадщини тощо.

В угорському місті Кішварда угоду про створення об’єднання підписав голова обласної ради Володимир Чубірко, голова загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег Оскар Шестак та міський голова Кішварди Тібор Лелесі. У церемонії підписання взяв також участь член Уряду Угорщини, Міністр національного розвитку др. Міклош Шестак, депутат Державних Зборів Угорщини від міста Кішварда, народний депутат України Василь Брензович та міністерський комісар уряду Угорщини з питань Дунайської стратегії Іштван Йоо.

«Це значна подія для партнерів з області Саболч-Сатмар-Берег та Закарпаття. Нині громади цих країв зможуть виробляти спільні проекти і отримувати для них фінансування з ЄС. І в першу чергу це інфраструктурні проекти. Впевнений: ми зможемо ефективно співпрацювати», – вважає Оскар Шестак.

«Це значна подія для Закарпаття. Це новий рівень співпраці з донорами з ЄС. Ми зможемо брати участь у грантових програмах, на які оголошуватиме конкурс Єврокомісія. Будуть нові інвестиції у розвиток інфраструктури, туризму, охорони навколишнього середовища. Ми перші в країні отримуватимемо гранти ЄС без посередників. І наш досвід стане в нагоді й іншим областям України», – переконаний Володимир Чубірко.

Після завершення всіх юридичних процедур, об’єднання вноситься до відповідного Реєстру Європейського Союзу, що надає можливість Закарпаттю для безперешкодного отримання об’єднанням грантів ЄС.

Таким чином, в умовах жорстких бюджетних обмежень, створення EGTC уможливить проведення в області глибоких структурних та комплексних реформ у всіх галузях – економіки, охорони здоров’я, освіти, реформування органів місцевого самоврядування, передусім за технічної та фінансової допомоги ЄС.

Прес-служба облради